Kako zaustaviti zubobolju i koji su njeni uzroci: Top saveti
Ponedeljak - Petak: 14:00 - 20:00 +381 11 244 09 01, +381 63 23 11 27

Kako zaustaviti zubobolju i koji su njeni uzroci: Top saveti

Saznajte kako zaustaviti zubobolju, šta najviše dovodi do kvarenja i bolova u zubima. Koji je prirodni lek za bol, koji su saveti za zubobolju kod dece, kao i koji analgetik možete popiti u slučaju boli.

Sigurno Vam se bar jednom u životu dogodilo da Vas zaboli zub. Taj neprijatan osećaj je nešto što se ne zaboravlja. Kako zaustaviti zubobolju, ali i koji su njeni uzroci i koji su načini da je predupredite, pročitajte u daljem nastavku ovog članka.

Zubobolja – bol u zubu – šta je to

Zubobolja i bol u zubu su sinonimi. Kada kažemo da osećamo da zub boli ne mora da znači da se radi konkretno o zubu.

Može se desiti da je, na primer, došlo do upale parodontalnog džepa. To je prostor između dva zuba koji je neretko mesto zadržavanja hrane i nastanka parodontalnih džepova koji zadaju velike probleme ukoliko nisu sanirani. Takođe i neiznikli umnjaci umeju dadovedu do veoma jakih upala praćenih bolim i komplikacijama. Ipak, najčešće se bol u zubu javlja u slučaju zuba sa nesaniranim karijesima.

Karijes i zubobolja

Karijes je najčešće oboljenje zuba. Prvo ćemo Vas upoznati sa anatomijom zuba kako biste lakše shvatili nastanak i razlog bola u zubu.

Zub je izgrađen od nekoliko različitih tkiva. Tkiva koja prekrivaju spoljašnje delove zuba su gleđ i cement, ispod njih se nalazi dentin. Ova tri tkiva okružuju zubnu pulpu (zubni živac). Zubna pulpa je splet nervnih i krvnih vlakana i mnogobrojnih ćelija koje održavaju zub živim.

Ono što je veoma važno da shvatite je da je svaki zub povezan direktno sa vašim krvotokom. Sa druge strane karijes su uzrokovale bakterije. To znači da dok god imate karijes vašom krvlju kruže bakterije! Čim zub zaboli to znači da su njegove čvrste barijere narušene. Zubne barijere mogu biti narušene kvarom (zubnim karijesom) ili nekom povredom (frakturom).

Svakako najveći broj zubobolja je uzrokovan zubnim kvarom (karijesom). Karijes je oboljenje zuba koje je uzrokovano bakterijama iz zubnog plaka. To znači da se karijes razvija kod onih osoba koje ne održavaju dobro svoju oralnu higijenu.

Prvi deo zuba koji karijes napada je gleđ zuba. Ona nema nervna vlakna tako da zub još uvek ne boli. Nakon toga karijes se širi na dentin, koji takođe nema nervna vlakna, tako da karijes nastavlja da napreduje ka zubnom živcu bez ikakvog znaka upozorenja.

Dentin zuba je izgrađen od velikog broja cevčica koji vode direktno do zubne pulpe. To omogućava bakterijama da se kroz njega jako brzo šire. Kako kvar napreduje i bliži se pulpi, tako se polako može javiti i bol u zubu. Dok je karijes još uvek u dentinu bol se najčešće javlja na hladno ili slatko, traje kratko i oštar je. Ukoliko se ni tada ne ukloni karijes on dolazi do zubnog živca.

Jednom kada je zubni živac inficiran bakterijama, nema povratka nazad. Zubni živac se mora ukloniti, tj. izvaditi. Bol koji se javlja kada karijes dođe do zubne pulpe je veoma karakterističan. Radi se o bolu koji se javlja sam od sebe (spontano), bez provokacije, traje od 15ak minuta pa do nekoliko sati. Može Vas buditi noću, ali se može i širiti, te neretko pacijenti nisu ni sigurni koji ih zub tačno boli.

Zubobolja – kako da prestane

Postoji samo jedan lek za zubobolju, a to je uklanjanje njenog uzroka. To znači da je najbolje i jedino rešenje da se obratite svom stomatologu.

Ono što u trenutku jakog bola Vi možete da učinite jeste da popijete analgetik (lek protiv bolova). Možete u tu svrhu uzeti Nimulid, Kafetin, Brufen na primer. Na taj način ćete umriti bol do dolaska kod lekara. Ukoliko samo popijete analgetik i osetite da bol prestaje samo ćete se zavarati. Bol je znak da se nešto akutno i alarmantno događa, organizam Vas upozorava.

Ukoliko bolovi prestanu i Vi odlučite da ne odete kod svog stomatologa napravićete veliku grešku. Bolovi će možda prestati ali infekcija u Vašem zubu postaje sve opasnija. Polako će se proširiti kroz koren zuba i doći do kosti gde će dovest do stvaranje ciste. Nakon toga postoje dva moguća scenarija. Jedan je da cista raste u Vašoj vilici bez ikakvih simptoma, razara kost i slučajno bude uočena kada budete radili snimak vilica kod svog stomatologa.

Tada će lekar ukloniti cistu, ili cistu i zub, u zavisnosti od toga u kojoj meri je cista oštetila tkiva. Drugi scenario je da se bolovi opet jave i to većeg intenziteta. Tada su oni praćeni otokom i temperaturom. Opšte stanje organizma je veoma loše. Tada je neophodno primeniti velike doze antibiotika, drenaža i vađenje zuba.

Da ne bi došlo do ovih komplikacija najbolje je da se javite Vašem lekaru čim osetite bol. Tada je lečenje veoma jednostavno, uspešno i bezbolno. Ono što je sigurno jeste da ćete iz stomatološke ordinacije izaći bez ikakvog bola!

Zubobolja – prirodni lek

Prirodni lekovi za zubobolju se ne može reći da postoje u onom obliku u kom bi Vi sami sebi mogli da pomognete. Tačnije, delimično postoje, ali moraju biti primenjeni od strane stomatologa.

Kada zaboli zub jedino ono što Vi možete da učinite za sebe jeste da popijete lek protiv bolova i zakažete pregled kod stomatologa.

Kroz stomatološku praksu susreli smo se sa mnogobrojnim „prirodnim“ lekovima sa kojima pacijenti dolaze u ordinaciju. Neretko u zubu nađemo i po koje parče belog luka! Beli luk je prirodni antibiotik i poznat je po mnogobrojnim povoljnim svojstvima na organizam, ali u zubu nema nikakvog efekta. Štaviše, njime ćete zatvoriti rupu ukoliko je imate u zubu i time onemogućiti prirodnu drenažu zuba i tada postoji veoma velika verovatnoća da ćete oteći.

Ono što je dokazano da umanjuje zubobolju je ulje karanfilića. Ali bitno je da bude primenjeno od strane stomatologa zato što samo obučeno lice sa pravim instrumentima može aplikovati rastvor na pravo mesto.

Ukoliko imate probleme sa desnima (gingivom), najbolje je da ispirate usta čajom od žalfije. Ali on naravno nije lek protiv zubobolje, samo ćete blago umiriti iritirane, otečene desni. Ukoliko je došlo do upale parodontalnog džepa možete ga polako isprati 3% rastvorom hidrogene. U špric sipajte hidrogen i blago „istuširajte“ regiju između dva zuba. To će dovesti do smanjenja zubobolje.

Zubobolja – lekovi

Lek protiv zubobolje je uklanjanje njenog uzroka. To je jedini i pravi lek, sve ostalo je odlaganje i izlaganje mogućim komplikacijama. Uzimanje lekova bez uklanjanja glavnog uzroka bola vodi Vas samo u začarani krug.

Pravo rešenje je da popijete lek protiv bolova (Kafetin, Nimulid, Brufen…) i posetite svog stomatologa. Tamo ćete, uz postavljanje prave dijagnoze dobiti anesteziju i pravu terapiju, čime će se ukloniti uzrok bola i zubobolja se više neće javljati.

Zubobolja kod dece

 

Zubobolja kod dece može biti isto jaka i uporna kao i kod odraslih.

Deca prve „zubobolje“ imaju u najranijem detinjstvu prilikom nicanja zuba. Tada se mlečni zubi polako probijaju kroz desni (gingivu) i kod neke dece taj proces uzrokuje veoma jake bolove.

Ono što Vi kao roditelji možete da uradite jeste da im masirate desni čistom sterilnom gazom, a takođe možete u desni umasirati gelove sa malim dozama anestetika koje se mogu kupiti u apotekama i time olakšati nicanje zuba svom detetu.

Nemojte biti uplašeni ukoliko dete u tom periodu mnogo plače i ukoliko je salivacija (pljuvačka) povećana. Zubići su u njihovim ustima potpuno nova, strana tela i dečji organizam ih prihvata i adaptira se na njih u usnoj duplji na taj način.

Ukoliko je Vaše dete starije dobi i požali se da ga boli zub dovedite ga kod stomatologa obavezno. Najverovatnije je zub imao karijes koji je došao do zubnog živca i neophodno ga je očistiti i umiriti određenim lekovima koji stomatolog stavlja u zub. U nekim slučajevima zub se mora i i zvaditi, ali naravno pod dejstvom anestezije koja se daje u manjim dozama shodno godinama deteta.

Nikako nemojte zanemarivati zubobolje kod dece jer se karijesi na mlečnim zubima veoma lako i brzo šire i mogu dovesti do oštećenja zametka stalnog zuba.

Ne dozvolite da bol bude alarm da posetite stomatologa, niti bilo koja promena na zubu, preporuka je redovna poseta zubaru na svakih 6 meseci. Bilo da Vas sada boli ili ne boli zub u ordinaciji DentaN možete zakazati besplatan stomatološki pregled na našoj stranici za zakazivanje. >>

Ili nas pozovite na +381 11 244 09 01

Tu smo za sve savete ukoliko Vas boli zub ili imate drugi problem.

Isključivo koristimo najsavremenije i najkvalitetnije materijale prilikom pružanja usluga kako bi efekti bili što dugotrajniji. Jer mi dajemo garanciju i naši zadovoljni klijenti su nam najbolja preporuka.

Hvala na poverenju. Vidimo se sa osmehom!